توجه: اطلاعات موجود در این سایت صرفا جنبه آرشیو دارد

سایت بسیج اساتید دانشگاه فردوسی مشهد
امروز :
یکشنبه, ۱۰ مهر ۱۴۰۱

header2 Venus

نامه سرگشاده اساتید دانشگاه های خراسان رضوی به رئیس جمهور روحانی

 

 باسمه تعالی

نامه سرگشاده اساتید دانشگاه های خراسان رضوی به رئیس جمهور روحانی


 


ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی

باسلام و تحیت به استحضار می رساند درحالی انقلاب اسلامی وارد چهل سالگی خود می شود که از اولین روزهای پیدایش نهضت اسلامی علیه استبداد و استکبار تا شکل گیری و استقرار نظام جمهوری اسلامی مردم همیشه و در همه صحنه ها حضوری تعیین کننده و بی بدیل داشته اند و بر هیچ منصف مطلعی پوشیده نیست که حکومت جمهوری اسلامی ایران در ردیف مردمی ترین نظام های سیاسی معاصر  است که هم در قانون و سیاستگذاری ها و همچنین در عرصه عمل این را نشان داده است. انقلاب اسلامی در این سال ها علیرغم تمام هجمه های خارجی و سوء تدبیرهای برخی از کارگزاران داخلی به دلیل حضور موثر و نقش آفرین مردم و هدایت های رهبری خردمند انقلاب محکم و استوار مسیر پیشرفت و سازندگی را طی نموده و خواهد نمود ان شالله.

جناب اقای رئیس جمهور

جنابعالی برای سومین بار موضوع استفاده از همه‌پرسی را در سخنرانی مراسم 22 بهمن ماه در میدان آزادی تهران مطرح نمودید .همه پرسی یکی از سازوکارهای تجلی اراده مردم در نظام های مردم سالار است لیکن طرح آن بایستی در بستر و با درنظر گرفتن شرایط جامعه و نیازها و مطالبات اصلی مردم صورت گیرد.   سوال اینجاست که طرح همه پرسی از سوی شما در چه زمان هایی و با چه هدفی صورت گرفته است؟! ملت شریف ایران می داند برای اولین بار ، پس از بازگشت از دومین سفر خود به نیویورک ، در فضای ملتهب ایجاد شده ، علیه تماس و مذاکره با آمریکا، در جلسه هیات دولت موضوع نظرسنجی از مردم را مطرح کردید . همچنین برای دومین بار در دی ۹۳ در اوج انتقاد از مذاکرات برجام ، در اولین کنفرانس اقتصاد ایران، موضوع همه پرسی را مطرح فرمودید.

 طرح سومین همه پرسی آیا جز اینست که با هدف حاشیه سازی برای پنهان کردن واقعیت ها و این بار همزمان با اوج گیری اعتراضات و مطالبات معیشتی و اقتصادی مردم و اعتراض به عدم اقدام موثر در مقابله باافزایش قیمت دلار مطرح نمودید؟

آیا تصور نمی کنید طرح درخواست همه پرسی در جمع سیل خروشان مردم تهران  و در روزی که ده ها میلیون مردم برای جشن سی و نهمین سال تولد انقلاب و در واقع تجدید پیمان با شعارهای اصلی و آرمان های انقلاب و تایید راه راستین حرکت انقلاب اسلامی به میدان آمده اند بی احترامی به حماسه حضور ملت شریف ایران است؟!

نکته قابل توجه، ورود زود هنگام شما به انتخابات و طرح موضوعاتی از قبیل شیوه احراز صحت ، سلامت و شایستگی‌ها و حضور همه سلیقه‌ها و جناح ها در انتخابات بود. به نظر می رسد علاوه بر فرار به جلو با هدف عدم پاسخگویی به مطالبات برحق و جدی مردم و  جامعه ، طرح آدرس غلط با هدف امتیاز گرفتن در موضوع سرنوشت ساز انتخابات مجلس آینده می باشید.

جناب آقای روحانی عزیز برای درک بهتر مساله شما را به بازخوانی تاریخ معاصر ایران فرامی خوانیم :

تاریخچه برگزاری همه‌پرسی در ایران حاکی از آن است که سابقه نخستین طرح رفراندوم تاریخ سیاسی ایران با موضوع انحلال مجلس هفدهم و ابقای دولت مصدق ، به تاریخ ۲۱ مرداد ۱۳۳۲  بازمی‌گردد.

قریب به یک دهه پس از برگزاری رفراندوم دکتر مصدق، نوبت محمدرضا پهلوی بود که آنچه انقلاب سفید می‌خواند را به همه‌پرسی بگذارد. روز ۶ بهمن سال ۱۳۴۱ رفراندوم سراسری برای نظرخواهی درباره اصول شش‌گانه پیشنهادی شاه موسوم به «انقلاب سفید» برگزار شد.

بررسی تاریخچه برگزاری همه‌پرسی پس از انقلاب اسلامی نشان از آن دارد که تاکنون در سه مرحله از تجربه همه پرسی به منظور تثبیت نظام جمهوری اسلامی استفاده شده است. نخستین همه پرسی در ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در روزهای دهم و یازدهم فروردین 1358 با موضوع جمهوری اسلامی اتفاق افتاد.

دومین رفراندوم در دوازدهم آذر 1358، نخستین همه‌پرسی قانون اساسی تدوین شده پس از انقلاب اسلامی برگزار شد.  سومین رفراندوم در ۶ مرداد ۱۳۶۸ ، بازنگری قانون اساسی جمهوری اسلامی با اکثریت آراء، از سوی مردم تایید شد.

مروری بر تاریخچه درخواست برگزاری رفراندوم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برخی حقایق را روشن خواهد نمود. ابوالحسن بنی صدر اولین کسی بود که درتاریخ 31 اردیبهشت 1360 درخواست برگزاری رفراندوم را مطرح نمود ، که پاسخ شهید بهشتی در تاریخ 7 مرداد1360 این گونه بود که « طرح مسئله رفراندوم به منظور تضعیف جمهوری اسلامی ، تضعیف قانون اساسی ، مجلس و دولت ( شهید رجایی ) است و ملت ما باید توجه داشته باشد .»

آخرین نکته ای که لازم است به آن اشاره کنیم دیدگاه جنابعالی در مورد قانون اساسی جمهوری اسلامی و ظرفیت های آن در موقعیت کنونی کشور می باشد. « قانون اساسی معیار ماست. این ظرفیت قانون اساسی ماست و باید به ظرفیت‌های قانون اساسی‌مان عمل کنیم.»

با مروری بر ظرفیت اصل 110 قانون اساسی جمهوری اسلامی (وظائف و اختیارات رهبری ) برای ایجاد تغییر و تحول و حل مشکلات و معضلات کشور ، به بررسی تلاش صورت گرفته برای بهره برداری هرچه بیشتر از این ظرفیت ها ، خواهیم پرداخت.

بند ۱- تعيين‌ سياستهای كلی‌ نظام‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ايران‌ پس‌ از مشورت‌ با مجمع تشخيص‌ مصلحت‌ نظام‌.( تاکنون رهبر معظم انقلاب اسلامی بیش از 30 سیاست کلی نظام را ابلاغ نموده اند.)

بند ۲- نظارت‌ بر حسن‌ اجرای‌ سياستهای‌ كلی‌ نظام‌. ( رهبر معظم انقلاب اسلامی این وظیفه خود را به مجمع تشخيص مصلحت نظام واگذار نمودند تا مجمع تشخیص مصلحت نظام با ساز و كار مصوب، گزارش نظارت خود را به رهبر معظم انقلاب ارائه نماید.)

بند ۳- فرمان‌ همه‌ پرسی‌.( علی رغم تاکیدات مکرر ، مبنی بر ضرورت برگزاری همه پرسی، تا کنون هیچ گونه لایحه ای در خصوص همه پرسی از سوی دولت به مجلس فرستاده نشده است تا پس از اخذ دو سوم آرا ، نوبت به صدور فرمان همه پرسی گردد.)

بند ۷- حل‌ اختلاف‌ و تنظيم‌ روابط قوای‌ سه‌ گانه‌. ( دستور تشکیل هیات عالی حل اختلاف و تنظیم قوای سه گانه به ریاست آیت‌الله هاشمی شاهرودی در مرداد سال 1390)

بند ۸- حل‌ معضلات‌ نظام‌ كه‌ از طرق‌ عادی‌ قابل‌ حل‌ نيست‌، از طريق‌ مجمع تشخيص‌ مصلحت‌ نظام‌.

بند ۱۰- عزل‌ رئيس‌جمهور با در نظر گرفتن‌ مصالح‌ كشور پس‌ از حكم‌ ديوان‌عالی‌ كشور به‌ تخلف‌ وی‌ از وظايف‌ قانونی‌، يا رأی‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ به‌ عدم‌ كفايت‌ وی‌ بر اساس‌ اصل‌ هشتاد و نهم‌. ( عزل بنی صدر از ریاست جمهوری توسط حضرت امام خمینی ره )

با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد خصوصیت های قانون اساسی جمهوری اسلامی می فرمایند: يكى از ويژگيهاى ممتاز قانون اساسى، قدرت انعطاف و انطباق با شرايط و تحولات است و براى خروج از معضلات و تنگناها و استفاده‌ى بيشتر از نظرات افراد خبره و صاحبنظران راه‌حلهاى عملى ارائه نموده است، از این رو این سوال اساسی مطرح می شود که رئیس جمهور به عنوان مجری قانون اساسی ، آیا تلاش نموده و یا توانسته است از تمامی  ظرفیت های موجود در قانون اساسی ، برای تحقق آن ، بهره لازم را ببرد یا اینکه بارها ، با استفاده ابزاری از حربه همه پرسی سعی نموده با فرافکنی زمین بازی مطالبات اصلی مردم را با موضوعات دیگر جا به جا نماید ؟ 

سخن پایانی اینکه جناب آقای روحانی عزیز ما به عنوان نخبگان دانشگاهی از جنابعالی می خواهیم ضمن عمل به وظایف قانونی خویش در راستای تحقق وعده های انتخاباتی که رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی و ایجاد اشتغال برای جوانان و فراهم نمودن بسترهای لازم جهت رونق تولید و شکوفایی اقتصادیی و اعتلای عزت و اقتدار ایرانی در جهان بکوشید و از پرداختن به حاشیه ها پرهیز نمائید که به صلاح شما و کشورمان نیست. اساتید دانشگاه با تمام توان آمادگی دارد در این مسیر شما را یاری رساند.

والسلام علی عبادالله الصالحین

. اساتید دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی خراسان رضوی